Xelef’i katleden ve BM’nin kara listesinde olan örgüt lideri Artuklu Üniversitesi’nden mezun oldu

 Kürt siyasetçi Hevrîn Xelef’i katleden ve BM tarafından savaş suçu işlemekle suçlanan Ahrar’uş Şarkkiye örgütünün komutanlarından Ebu Hatim Şakra, Ahmed İhsan Fayyad el-Hayes ismi ile kayıt yaptırdığı Mardin Artuklu Üniversitesi’nden mezun oldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin 6 Haziran günü düzenlenen mezuniyet törenine katılan ve mezun olan isimlerden birinin Birleşmiş Milletlerin (BM) savaş suçu işlemekle suçladığı Ahrar’uş Şarkkiye örgütünün komutanlarından Ebu Hatim Şakra olduğu ortaya çıktı. Artuklu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Ahmed (İhsan Fayyad) el-Hayes ismiyle kayıt yaptırdığı ortaya çıkan Şakra’nın mezuniyet törenine katılarak, Özgür Suriye Ordusu/Suriye Milli Ordusu’nun (ÖSO-SMO) bayrağını açtı.

FOTOĞRAFLARI FACEBOOK’TA PAYLAŞTI

Bianet’ten Ferit Demirel’in haberine göre; 6 Haziran tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüsünde gerçekleşen mezuniyet töreninde Ebu Hatim Şakra, üzerinde Arapça harflerle Ahmed (İhsan Fayyad) el-Hayes isminin yazıldığı cübbeyi giydi. Şakra’nın fotoğrafları sanal medya hesabı facebook üzerinden paylaşıldı.

Şakra’nın kuzeni olduğunu yazan bir Facebook kullanıcısı da söz konusu mezuniyet töreninden bir fotoğraf paylaşarak, Ebu Hatem Şakra’nın mezun olduğunu belirtti.

BM SAVAŞ SUÇU İŞLENDİĞİNİ DUYURMUŞTU

Ahrar’uş Şarkkiye, Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kürt siyasetçi Hevrîn Xelef başta olmak üzere pek çok sivilin infazıyla suçlanıyor. ABD Hazine Bakanlığı Temmuz 2021 tarihinde, örgütü işlediği suçlardan dolayı yaptırım uygulananlar listesine alındı. Yaptırım uygulananlardan biri Ebu Hatem Şakra, diğer adıyla Ahmed İhsan Fayyad el-Hayes idi. Diğer isim de “Ebu Cafer Şakra” olarak bilinen ve Ahmed el-Hayes’in kuzeni olan Raed Jassim al-Hayes (Raed al-Hayes). 

Aynı tarihlerde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, eylemlerinden dolayı örgütün “Savaş suçu” işlediğini açıklamıştı.

Şakra; 23 Kasım 2020 tarihinde Türkiye destekli Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDG)’nin toplantısına katılırken de görülüyor. SMDG’nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Koalisyon üyelerinin yaptığı toplantıdan bahsedilerek bir fotoğraf paylaşılmış, fotoğrafta Ebu Hatem Şakra, Koalisyon Başkanı Nasır el Heriri ve diğer üyelerle görülüyordu. Şubat 2019’da da, Ahrar’uş Şarkkiye Twitter hesabından bir fotoğraf paylaşarak, Ebu Hatem’in Afrin’e bağlı Raco’da Türkiye destekli yerel kolluk kuvvetlerinden bir ödül aldığı ifade ediliyordu.

HEVRÎN XELEF’İN KATLEDİLMESİYLE GÜNDEME GELDİ

2016’nın başlarında Ahrar’uş Şam’a bağlı bir grubun kurduğu Ahrar’uş Şarkkiye (Doğu’nun Özgürleri), daha çok Suriye Gelecek Partisi Sekreteri Kürt Siyasetçi Hevrîn Xelef’in 12 Ekim 2019 tarihinde Qamişlo uluslararası karayolu üzerinde öldürmesiyle gündeme geldi. BBC Arapça’nın “Suriyeli Bir Barışçının Öldürülmesi” başlığı altında yaptığı bir araştırmaya göre; Hevrîn Xelef’in “Barış Pınarı Operasyonu” adı altında Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları sırasında SMO’nun bir fraksiyonu tarafından öldürüldüğüne dair ikna edici kanıtlar olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, Ahrar’uş Şarkiya, Xelef’in öldürülmesinden sorumlu olmadığını beyan ediyor. SMO’nun bir bileşeni olan Ahrar’uş Şarkkiye, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına da katıldı.

YAĞMA, İNSAN KAÇIRMA, İDAM, İŞKENCE ÖRGÜTÜ

Türkiye’nin 2018 yılında Efrin’i hedef alan operasyonuna da katılan Ahrar’uş Şarkkiye, Efrin’in çeşitli yerlerine, kadınlara başörtüsü takmaları ve islami usullere göre giyinme çağrısı yapan büyük posterler asmasıyla hatırlanıyor. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)’nin 2018 yılının Temmuz ayında yayınladığı bir raporda, Ahrar’uş Şarkkiye’nin üyelerinin de aralarında bulunduğu kimi örgütlerin, halkın malını yağmaladığı açıklandı.

Uluslararası Af Örgütü de 2018 Ağustos ayında bir rapor yayınladı ve raporunda, aynı örgütün Efrin’de insanları kaçırarak kaybettiği, keyfi tutuklamalar gerçekleştirdiği ve yağma yaptığı belirtildi. Bölgesel ve uluslararası medya kuruluşlarının çeşitli dönemlerde yaptıkları haberlere göre, Ebu Hatim Şakra’nın ve Ahrar’uş Şarkiye’nin sicilinde pek çok suç bulunuyor. Özellikle Êzidilere yönelik işledikleri suçlar dikkat çekiyor. Grup, adam kaçırma, işkence, sivillerin özel mülklerine el koyma ve yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine dönmelerini engelleme eylemleri gerçekleştirdi.

İddialardan biri, Ahrar’uş Şarkkiye grubunun, 2018’den bu yana yüzlerce kişinin idam edildiği Halep dışında büyük bir hapishane kompleksi inşa ettiği yönünde. İdlib ve Halep vilayetlerinin önde gelen iş ve muhalefet figürlerini hedef alarak yakınlarından fidye isteyen Ahrar’uş Şarkkiye fraksiyonunun, eski IŞİD unsurlarını da bünyesine kattığı belirtiliyor.

link